Pazar, Ocak 18, 2009

Kısa Kısa 2008


Geeçen sene de canım liste yapmak istememişti uzun süre ama çalakalem bişeyler sıralamıştım. Aynı şey oldu yine. Yine şöyle bir yazıvereyim.

Bence 2008'in en iyi albümleri;

1. PORTISHEAD - Third: O kadar sene beklettiklerine değdi bence. Eskisi gibi değil ama farklı bir güzellik bu seferki. Bu sene en çok dinlediğim 3. albüm olmasına rağmen listede 1 numara bence.

2. The VERVE - Forth: Yeterince konuştum bu sene zaten haklarında. Bu sene en çok dinlediğim albüm.

3. SPIRITUALIZED - Songs in A&E: Muhteşem, tam bir bütünlükte harika bir albüm. Bu sene en çok dinlediğim 2. albüm. Canlı da seyretmek harika oldu zaten.

4. ELBOW - The Seldom Seen Kids: 2008'in Mercury Prize galibi oldular zaten. Elbow albümlerinin hepsi güzel.

5. JAMES - Hey Ma: James albümlerinin de hepsi güzel zaten. Ne yapsalar ilk 5'ime girerler. Yeter ki yapmaya devam etsinler.

6. TINDERSTICKS - The Hungry Saw: Tindersticks'in de tüm albümleri güzel. Heyecanlandım.

7. The LAST SHADOW PUPPETS - The Age Of The Understatement: Sürpriz çıkış tabiki. Alex Lee'nin western takıntısının ispatı.

8. CAJUN DANCE PARTY - The Colourful Life: Daniel Blumberg'in garip vokali çok hoş. Senenin en büyük kazancı bence. Okuyunuz.

9. ANDY YORKE - Simple: Çok uzun süre bekledim. Biraz düşük tempolu ama güzel.

10. ONE DAY AS A LION - One Day As A Lion: 5 şarkılık bir EP. Ama çok sağlam.

"Eh işte"ler;

COLDPLAY - Viva la Vida or Death and All His Freinds: Biraz farklı bir Coldplay. Ama farklı olmalarını isteyen kimdi ki...

SIGUR RóS - Með Suð Í Eyrum Við Spilum Endalaust: Daha bir "şarkı yapma" niyetli. Niyet iyi bence evet.

TRICKY - Knowle West Boy: Hoş ama o vokal tarzından sıkılıyorum. Bernard Butler hatırına işte.

BECK - Modern Guilt: Beck çalsın dinlerim evet. Ama açıp da Beck dinleyeyim diye canımın istediği zaman sayısı 4-5i geçmez. Bu albüm de öyle bence.

OASIS - Dig Out Your Soul: Güzel ama artık sıkıcı. Anlaşılan çok üstünde uğraşmamışlar albümün. Sıradan Oasis şarkıları.

TRAVIS - Ode to J. Smith: Geçen seneki harika The Boy with No Name'in arkasından bence biraz sönük kaldı. Bişeyler eksik sanki.

BRETT ANDERSON - Wilderness: Özel zamanlarda dinlenecek bir albüm olmuş bence. Tamamen elektro gitarsız olması biraz sıkıyor arasıra. Yine de Brett'in adı yeter.

The DØ - A Mouthful: Yer yer güzel. Ama "kalabalıktan korkup" konserlerine gitmedim mesela. Sanırım anlatabildim.
DUFFY - Rockferry: Duffy kızımız pek bir sevildi, tutuldu. Amy Winehouse'un karga sesini sevenlere tavsiye etmek lazım daha çok. Ses nasıl olmalı görsünler. Bir Bernard Butler mucizesi. Albüm McAlmont & Butler'ın dişi versiyonu. McAlmont & Butler'ne kadar erkek versiyon olduğunu tartışabilecek de olsak albüm hakkında pek çok kişinin pek bir bilgisi olmadığı için susalım. Susalım.

Hayal Kırıklıkları;

The CHARLATANS - You Cross My Path: Burada bişeyler yazmıştım daha önce.

SUPERGRASS - Diamond Hoo Ha: Burada bişeyler yazmıştım daha önce.

DIRTY PRETTY THINGS - Romance At Short Notice: Çok şey bekliyordum Carl Barat'tan bu albümde. Tam bir hayal kırıklığı, hatta benim için senenin en büyük hayal kırıklığı bu.

The KILLERS - Day & Age: Zaten pek sevmezdim, sevdiğim şeyleri de yok olup gitmiş.

TV ON THE RADIO - Dear Science: İlk defa bir albümlerini tamamen dinledim. Sevmiyordum zaten. Yine sevmedim.


SAKİN'in HAYAT ve YASEMİN MORİ'nin HAYVANLAR albümüne de özel ödülüm gitsin. Yılın sürprizi olarak da KUJO'yu seçiyorum.

Hiç yorum yok: